ကုန်သွယ်မှုသတင်းများ
မကွေးတိုင်းဒေသကြီး၊ မင်းဘူးခရိုင်၊ မင်းဘူးမြို့ရှိ ဈေးကွက်အတွင်း အိမ်ဆောက်ပစ္စည်း တစ်မျိုးဖြစ်သည့် ဘိလပ်မြေဈေးနှုန်းများမှာ ဒီဇင်ဘာလ(တတိယပတ်)အတွင်း ကြံ့(၂)ကောင် အမှတ်တံဆိပ်(၁)အိတ်လျှင် ကျပ်(၁၃၁၀၀)၊ အပါချီ(၁)အိတ်လျှင် ကျပ်(၁၂၀၀၀)၊ အယ်လ်ဖာ (၁)အိတ်လျှင် ကျပ်(၁၂၀၀၀) ဈေးနှုန်းဖြင့်အရောင်းအဝယ်ဖြစ်ခဲ့ပြီး (စတုတ္တပတ်)တွင် ကြံ့(၂)ကောင် အမှတ်တံဆိပ်ဘိလပ်မြေ(၁)အိတ်လျှင် ကျပ်(၁၃၀၀၀)၊ အပါချီ (၁)အိတ်လျှင် ကျပ်(၁၃၀၀၀)၊ အယ်လ်ဖာ(၁)အိတ်လျှင် ကျပ်(၁၂၅၀၀) ဈေးနှုန်းဖြင့် အရောင်းအဝယ်ဖြစ်လျက်ရှိ

တရုတ်ကွန်မြူနစ်ပါတီ(CPC) ၏ နိုင်ငံတကာ CPC ဗဟိုကော်မတီ၏ လက်ထောက် အကြီးအကဲ Ma Hui ဦးဆောင်သော ကိုယ်စားလှယ်အဖွဲ့သည် ၁၂.၁၂.၂၀၂၄ ရက်နေ့မှ ၁၄.၁၂.၂၀၂၄ ရက်နေ့အထိ မလေးရှားနိုင်ငံသို့ သွားရောက်ခဲ့သည်။ ခရီးစဉ်အတွင်း ကိုယ်စားလှယ်အဖွဲ့သည် ပဥ္စမြောက် Belt and Road တရုတ်-မလေးရှား စီးပွားရေးဆွေးနွေးပွဲသို့ တက်ရောက်ခဲ့ပြီး မလေးရှားနိုင်ငံ၏ နိုင်ငံရေးနှင့် စီးပွားရေးကဏ္ဍများအတွက် ဆွေးနွေး ခဲ့ကြောင်းသိရသည်။ တရုတ်သည် နှစ်နိုင်ငံခေါင်းဆောင်များ၏ သဘောတူညီမှုကို အကောင်အထည်ဖော်ရန်နှင့် မဟာဗျူဟ

ပဲခူးတိုင်းဒေသကြီး၊ သာယာဝတီခရိုင်အတွင်းရှိ မြို့နယ်များတွင် မတ်ပဲဈေးနှုန်းမှာ ဒီဇင်ဘာလပထမဆုံးပတ်တွင် ပိဿာ (၂၀) တစ်တင်းလျှင် (၁၁၅၆၀၀) ကျပ်ခန့်ရှိပါသည်။ ယခုအချိန်ဒီဇင်ဘာလနောက်ဆုံးပတ်အတွင်းမှာတော့ တစ်တင်းကို ၁၀၉၈၀၀ ကျပ်ခန့်ထိ ဈေးနှုန်းအနည်းငယ် ကျဆင်းသွားပါသည်။စီးထွက်မှု့အနေဖြင့် ဒီဇင်ဘာလတစ်လလုံးတွင် ခရိုင် တစ်ခုလုံးမှာ အိတ်လုံးရေ (၁၆၉၇၀၀) ခန့်ထိတင်ပို့နိုင်ခဲ့ကြောင်း သိရှိရပါသည်။
DOCA(ပဲခူး

ပဲခူးတိုင်းဒေသကြီး သာယာဝတီခရိုင် မိုးညိုမြို့နယ်သည်သီးနှံမျိုးစုံစိုက်ပျိုး ထွက်ရှိ သော မြို့နယ်ဖြစ်သည် ယခုအခါတွင်ပဲပုတ်သီးနှံများဖြစ်ထွန်း အောင်မြင်နေပြီဖြစ်ရာပဲပုတ်စိုက် တောင်သူ များအနေဖြင့် မြို့ပေါ်ကုန်သည်များထံသို့၎င်းနီးစလပ်ရာမြို့များသို့သွားရောက်ရောင်းချခြင်းဖြင့်၎င်း ၊မြို့ပေါ်ကုန်သည်များ ကွင်းအရောက်ဆင်းကာ ဝယ်ယူခြင်းဖြင့်၎င်း၊ အရောင်းအဝယ်ဖြစ်နေလျှက်ရှိ ပါသည်။မိုးညိုမြို့ရှိပဲပုပ်အဝယ်ဒိုင်များရှိ ပေါက်ဈေးနှုန်းမှာပိဿာ ၂၀ တစ်တင်းလျှင် (၁၂၅၀၀၀) ကျပ်ဈေးဖြင့်ဝယ်ယူလ

ပဲခူးတိုင်းဒေသကြီး၊သာယာဝတီခရိုင်၊ လက်ပံတန်းမြို့တွင်ရှိသော ငါးမွေးကန်များ၏ အဓိက အစားအစာသည် ဖွဲနုများဖြစ်သည်။သာယာဝတီခရိုင်အတွင်းရှိဆန်စက်များကြိတ်ခွဲ ထုတ်လုပ်ရာမှ ထွက်ရှိသောဆန်ထွက်ပစ္စည်းဖွဲနုများကို ဒေသတွင်းတိရိစ္ဆာန်အစားအစာအဖြစ် အသုံးပြုလျက်ရှိ ကြောင်း နှင့် အခြားသောတိုင်းနှင့်ပြည်နယ်များသို့လည်း တင်ပို့ရောင်းချလျက်ရှိကြောင်း သိရှိရပါ သည်။နိုဝင်ဘာလနောက်ဆုံးပတ်တွင် ဖွဲနုတစ်ပေါင်လျှင် ၃၁၀ ကျပ်ဖြစ်ပြီး၊ဖွဲနု ၆၅ ပေါင်တစ်အိတ် လျှင် ၂၀၁၅၀ ကျပ်ဈေးဖြင့် အရောင်းအဝယ်ဖြစ်နေကြောင်း၊ ယ
